Hiihto


Nuorten hiihtoleiri 30.9.-2.10.

Nuorten hiihtoleiri järjestetään tänäkin syksynä ja paikkana tuttu Leppävirta. Ajankohta on 30.9.-2.10.

Tästä linkistä pääset tarkempiin tietoihin.

TUL:n hiihdon mestaruuskilpailut

TUL:n hiihdon mestaruuskilpailut järjestettiin sunnuntaina 10.1.2016 Haukiputaalla (Oulussa) Virpiniemen maastoissa, järjestävänä seurana oli Haukiputaan Heitto.

Alla TUL:n mestaruuskisojen tulokset

M12 : 2 km

1.Laurikainen Tuomas, AavasKisa 

2.Ylimäki Jesse, KarihVisa    

 

M18 : 6 km

1 Irva Antti-William, AavasKisa   

MYL : 9 km  

1.Riipi Juho, InarinY 

  

M40 : 6 km

1.Laine Jani, KuivasjA     

2.Ronkainen Markus, KuivasjA

 

M45 : 3 km

1.Nieminen Veli-Matti, HaukHe 

     

M50 : 3 km

1.Tuulaniemi Juha, KuivasjA     

2.Juntunen Reijo, IinYritys   

 

M55 : 3 km

1.Tuomivaara Esko, KempP        

2.Pesonen Juha, HaukHe    

  

M60 : 3 km

1.Illikainen Seppo, HaukHe       

2.Krankka Juhani, HaukHe       

3.Piipponen Esa, KempP   

 

M65 : 3 km

1.Salonen Keijo, KuivasjA 

M70 : 3 km

1.Miettunen Mauri, KarihVisa    

2. Rajaniemi Aarno, OulTaru 

   

N10 : 2 km

1.Salmela Pinja, OulTaru      

2.Kemppainen Erda, KuivasjA

   

N14 : 2 km

1.Vestenius Jonna, KarihVisa    

2.Kunnari Salla, AavasKisa    

3.Ahola Reija, KarihVisa  

 

N16 : 3 km

1.Böök Jemina, KarihVisa    

2. aurikainen Anni-Maija, AavasKisa  

  N18 : 3 km

1.Böök Josefiina, KarihVisa 

2.Heikka Alina, AavasKisa 

 

N20 : 6 km

1.Heikka Essi, AavasKisa   

 

 NYL : 6 km

1.Patanen Mari, SalSalama   

2.Ollonen Milla-Maria, KuivasjA    

 

 N35 : 3 km

1.Santaniemi Merja, KuivasjA     

2.Heikkala Ritva, KuivasjA     

3.Henriksson Sanna, KuivasjA    

 

 N55 : 3 km

1.Huru Tarja, HaukHe   

 

N65 : 3 km

1.Rajaniemi Anneli, OulTaru     

Onnittelut menestyjille ja kiitokset Haukipuaan Heitolle kisojen järjestämisestä!

 

Koko kilpailujen tulokset löydät täältä

 

Hiihdon seurakire


- tietoa mm. haettavana olevista TUL:n hiihdon mestaruuskilpailuista

 

Kilpailuun valmistava leiri Vuokatissa

Vuokattiin suunniteltu leiri peruuntuu - ensi vuonna uusi yritys ja ehkäpä hieman eri muodossa!

 

 

Nuorten hiihtoleiri 2.-4.10. Leppävirralla

Perinteinen nuorten (12-20 -vuotiaat) hiihtoleiri pidettiin jälleen lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna Leppävirralla ja leiristä tuli hyvää palautetta. Ensi vuonna jälleen sama leiri samassa paikassa samaan aikaan: syys-lokakuun vaihteessa, pe-su 30.9.-2.10.2016.



TUL:n hiihdon mestaruuskilpailut 21.3.2015, tulokset

 N08 1 km, P

1. Sara Tuurinkoski, Hollolan Nasta

M10 2 km, P

1. Nikolai Saari, Rajamäen Kehitys

(kilpailun ulkopuolella 2. Kasperi Kemppainen, Rajamäen Kehitys)

N12 3 km, P

1. Emmi Kotamäki, Rajamäen Kehitys

M14 5 km, P

1. Konsta Toivomäki, Rajamäen Kehitys

2. Aleksi Viisanen, Rajamäen Kehitys

N14 3 km, P

1. Nea Lindén, Rajamäen Kehitys

2. Aino Soininen, Rajamäen Kehitys

3. Maria Saari, Rajamäen Kehitys

M35 5 km, P

1. Jarkko Hiltunen, Liedon Luja

NYL 5 km, P

1. Noora Ilola, Rajamäen Kehitys

 N35 5 km, P

1. Natalia Saari, Rajamäen Kehitys

Onnittelut menestyjille ja kiitokset kaikille osanottajille ja Rajamäen Kehitykselle järjestelyistä!

 

Nuoria mitaleilla Hopeasompa -finaaleissa

TUL:n nuoria hiihtäjiä ylsi mitaleille useassa sarjassa Oulussa 14.-15.3. pidetyissä Hopeasompa -finaaleissa.

N16 sarjassa hopealle hiihti Kuivasjärven Auran Anita Korva ja pronssille Karihaaran Visan Josefiina Böök.

M14 sarjassa kolmanneksi sijoittu Ylöjärven Ryhdin Tino Stenman.

N13 sarjan kolmas oli Karihaaran Visaa edustava Jonna Vestenius.

Henkilökohtaisten matkojen mitalistien kuvat ja haastattelut löytyvät tästä linkistä


Viesteissä voiton vei M14 sarjassa kultaa hiihtänyt Ylöjärven Ryhdin joukkua (Aaro Auvinen, Aapo Hautaja ja Tino Stenman).

Kaikkien viestimitalistijoukkueiden kuvat ja haastattelut löytyvät tästä linkistä

M14 viestin voittaja, Ylöjärven Ryhti yhdessä Riitta-Liisa Roposen kanssa palkintojenjaon jälkeen.

kuva:Heidi Kukkola

Kisojen kaikki tulokset täältä 


  Hiihdon seurakirjeet

Elokuu 2014 


Hiihtojaoston yhteystiedot:

Eero Hakonen, eero.hakonen (at) pp.inet.fi
Hannu Korhonen, hannu_kari (at) suomi24.fi
Pekka Leppäniemi, pekka.leppaniemi (at) kolumbus.fi

Lajipäällikkö oto. Marjo Lehtinen, marjo.lehtinen (at) tul.fi