Shakki

Ajankohtaista:

  • TUL105 juhlaturnaus, kesäkuu. Turku.
  • TUL:n avoimen shakkiturnaussarjan osakilpailujen järjestäjien haku on käynnissä

TUL-Työväentalosarja:

TUL:n shakkijaosto järjestää shakkiturnaussarjan. TTS pelataan 5-7 paikkakunnalla paikallisen työväen- tai kansantalon tiloissa.

Vuoden 2023 osakilpailut

  • Kurikka 14.5. KurVi, Pentti Latvala: 050 5367514 pentti.latvala@luukku.com , Jukka Lindroos: 040 762 1846 jukkalindroos@luukku.com
    Kurikan kilpailu TULOKSET
  • Tampere 27.8 Shakin Tuki, Edvi Kvist: 0400730771, ella.kvist38@gmail.com
    Tampereen kilpailu TULOKSET
  • Jämsä 7.10.  JämSS, Reijo Ahjonen: 0404114742, reijo.ahjonen@pp1.inet.fi PERUTTU
  • Vantaa, Hiekkaharju. 4.11. KS-58, Marko Tauriainen: 050 581 3500, marko.tauriainen@shakkiliitto.fi. Timo Tuomala: 050 410 3447, timotuomala@hotmail.com TULOKSET
  • Turku 9.12. TuTS, Ville Junnila: 0503083433 , viljun@utu.fi
    TULOKSET

Säännöt jokaisessa yksittäisessä osakilpailussa:

  1. Yksipäiväinen kaikille avoin selokelpoinen turnaus.
  2. Vajaa- tai täyskierroskilpailu 5-9 kierrosta. Kaikki osanottajat pelaavat samassa ryhmässä.
  3. Paikallisen järjestäjän harkinnan mukaan, osanottajista riippuen, osakilpailussa voidaan seloryhmän lisäksi pelata myös ryhmä, joka ei mene selolaskentaan. Tällaisessa ryhmässä jaetaan 50% säännön 7 mukaisista pisteistä.
  • Peliaika paikallisen järjestäjän valinnan mukaan 15 + 15 minuuttia, 15 + 15 minuuttia + 10 sekunnin inkrementti/siirto tai 20 + 20 minuuttia.
  • Noudatetaan FIDE:n ja SSL:n sääntöjä ja kilpailumääräyksiä.
  • Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Bucholz 2) Sonneborn-Berger 3) Keskinäinen ottelu 4) Voittojen määrä 5) Arpa
  • Turnauksen 10 parasta saavat pisteitä: 1) 12 p., 2)10 p, 3) 8 p.  4) 7 p. … 10) 1 p.

Koko TTS:n säännöt

  • Pisteitä voi kerätä kaikista osakilpailusta.
  • TTS:n pistetilanne päivitetään ja julkaistaan jokaisen osakilpailun jälkeen SSL:n ja TUL:n sivuilla.
  • TTS:n voittaa pelaaja, joka kerää eniten pisteitä (sääntö 7). Tasapisteissä sijoitukset ratkaistaan vertailulla: 1) Osakilpailuvoittojen määrä 2) Kakkossijojen määrä, jne

TTS:n talous:

  • Paikallinen järjestäjä valitsee voimassa olevat kelpoisuusehdot täyttävät tuomarit ja toimitsijat, sekä vastaa osakilpailun palkinnoista ja järjestelyistä, esim: pelipaikan varaus, kilpailukutsu, pelivälineet, tulosten ilmoittaminen, ym.
  • TUL vastaa tarvittaessa pelipaikan vuokrasta, jos osakilpailu pelataan työväenyhdistyksen tiloissa
  • Paikallinen järjestäjä tilittää  TUL:lle 15 % osanottomaksuista.
  • Paikallinen järjestäjä saa pitää osakilpailun muut mahdolliset tulot, esim. kioski, paikalliset ilmoitukset,ym

TYÖVÄENTALOSARJA 2023 LOPPUTULOKSET
4. osakilpailun jälkeen
1. Valpas Jami KurVi 28
2. Sipilä Vilka TuTS 24
3. Moisio Miska TammerSh 18
4. Mäkinen Ville HSK 12
5.-7. Bucsi Joszef KurVi 10
5.-7. Topi-Hulmi Teemu TuTS 10
5.-7. Tuomala Timo KS-58 10
8. Rantanen Veikko AkaaS 8
9.-12. Elg Marko Gambiitti 7
9.-12. Lindroos Jukka KurVi 7
9.-12. Tocklin Tomi SalSK 7
9.-12. Virrankoski Toni TammerSh 7
13.-16. Aropaltio Tapio MaSa 6
13.-16. Karppinen Martti LahS 6
13.-16. Mikkonen Harri AkaaS 6
13.-16. Stockfelt Jesse TuTS 6
17.-20. Kesänen Viljami TammerSh 5
17.-20. Leskinen Vesa MaSa 5
17.-20. Mäntyniemi Jaakko KS-58 5
17.-20. Vierjoki Timo SalSK 5
21.-24. Kinnunen Visa Moukat 4
21.-24. Koskimaa Antti TammerSh 4
21.-24. Riekkinen Keijo SalSK 4
21.-24. Saarenpää Pentti KurVi 4
25.-28. Hytönen Janne Gambiitti 3
25.-28. Ikäläinen Abel 3
25.-28. Kachanov, Alexander TuTS 3
25.-28. Lehtonen Jari SeinSK 3
29.-31. Niemi Eetu SeinSK 2
29.-31. Ruusunen Onni TammerSh 2
29.-31. Sillanpää Jyrki CC Nokia 2
32.-34. Gröndahl Nina Moukat 1
32.-34. Kiviaho Pauli MaSa 1
32.-34. Koskimaa Niila TammerSh 1

Tiedustelut: Antti Kempas, 050 3375942, antti.kempas@tul.fi

Yhteystiedot

Antti Kempas, lajipäällikkö
antti.kempas@tul.fi

Jaoston kokoonpano:
Tero Salopää, puheenjohtaja
Reijo Ahjonen
Marko Tauriainen
Timo Tuomala
Aleksi Olander