Hyvän olon päivät liikuttivat Varalassa – vuonna 2027 liikkeelle sekä keväällä ja syksyllä!
01.10.2026
TUL:n seniorit ja harrasteliikkujat kokoontuivat yhteiseen viikonloppuun 25.–27.9. viettämään Hyvän olon päiviä Tampereen upeissa maisemissa Varalan urheiluopistolla. Olemme TUL:ssa järjestäneet tapahtumaa jo usean vuoden ajan eri paikoissa, ja nyt suosiotaan lisäävä tapahtuma suuntaasi Varalaan toista kertaa. Viikonloppu täyttyi liikunnan ilosta, yhdessäolosta sekä onnistumisen elämyksistä.
Tapahtuman monipuolinen ohjelma tarjosi jokaiselle jotakin. Osallistujat pääsivät muun muassa kehittämään tasapainoaan, liikeratojaan ja notkeuttaan monipuolisissa ohjatuissa harjoitteissa ja tansseissa. Koimme riemua ja leikkimielistä kisailua erilaisten pienpelien sekä hauskojen ryhmä- tai paritehtävien parissa. Meille esiteltiin myös Varalan historiaa lähialueen kulttuurikävelyssä.
Liikunnan lisäksi viikonlopun keskiössä oli vahva yhteisöllisyys. Nautimme täysihoidosta ja toistemme seurasta. Lauantai-iltana rentouduimme lämpimissä saunoissa Pyhäjärven rannalla ja saunaillan kruunasi yhteinen penkkiurheiluhetki: porukalla seurattiin upealla saunatuvalla suorana lähetyksenä Suomen hienoa pronssiottelua lentopallon EM-kisoissa.
Tapahtuma laajenee: ensi vuonna Hyvän olon päivät liikuttavat kaksi kertaa
Hyvän olon päivät ovat vakiinnuttaneet paikkansa syksyn piristyksenä, ja tapahtuma palaa Varalaan jälleen ensi syksynä. Tuomme vuodesta 2027 alkaen tapahtumaan uudistuksen: Hyvän olon päiviä järjestetään jatkossa kahdesti vuodessa!
Ensi keväänä päästään nauttimaan uudesta Kevään Hyvän olon päivistä Laukaassa kylpylähotelli Peurungassa 9.–11.4.2027. Syksyn Hyvän olon päivät kutsuvat liikkujia jälleen syyskuun lopulla tai lokakuun alussa tuttuun tapaan Varalaan.
Lisää yhteistyötä Hyvän olon päiville
Kaksi tapahtumaa vuodessa tarkoittaa myös yhteistyön laajentamista tapahtuman markkinoinnissa ja toteuttamisessa. Jatkossa tapahtuman vetovoimaa ja saavutettavuutta pyritään kasvattamaan entisestään lisäämällä yhteistyötä muun muassa Eläkeläiset ry:n kanssa. Muidenkaan yhteistyöjärjestöjen mukaantuloa ei ole poissuljettu, päinvastoin: yhdessä saamme enemmän aikaan. Tietoa tapahtumasta jaetaan siten myös uusia kanavia pitkin.
Avoimuutta ja hyviä kokemuksia
Tavoitteenamme on saada jäsenseurojemme seniorit ja harrasteliikkujat liikkeelle, mutta Hyvän olon päivät ovat – kuten muukin toimintamme – avoimia aivan kaikille. Tänä syksynä olikin ilahduttavaa huomata, että mukana oli osallistujia, jotka eivät olleet aiemmin olleet mukana TUL:n toiminnassa. Näin oli esimerkiksi Ulvilasta kotoisin oleva Arja Pöysti, joka on kyllä Koiviston Iskun jäsen, mutta kertoi, ettei ole ollut mukana aiemmin piirin tai liiton tapahtumissa.
Nyt Pöystin houkutteli mukaan ystävä. Hän totesi tyytyväisenä, että oli epäillyt kaularangan ongelmiensa estävä liikkumista, mutta huomasi Hyvän olon päivillä, että hän pystyykin edelleen liikkumaan ja osallistumaan ryhmäliikuntaan.
– Nyt porukassa liikkuessa pelko mahdollisista sairauden tuomista vaikeuksista unohtui. Kaikki tehdyt jumpat ja pelit olivat minulle sopivia. Nyt uskallan jatkossa osallistua taas ryhmäliikuntaan, Pöysti kertoi.
Mitä ensimmäistä kertaa tapahtumaan osallistunut sitten sanoisi osallistumistaan aprikoiville? Tähän Pöysti totesi empimättä:
– Suosittelen ehdottomasti osallistumaan Hyvän olon päiville. Mukana on samanhenkistä, iloista porukkaa. Ei tarvitse olla huippukuntoinen. Jokainen harjoittelee oman olonsa ja kuntonsa mukaan. Täältä saa uusia ideoita liikuntaan!
Kiitos kaikille mukana olleille energisestä viikonlopusta – näemme seuraavan kerran ensi huhtikuussa Peurungassa!
Teksti: Kimmo Kamppila