Ajankohtaista


Apurahoja myönnettiin urheilijoille

Viljo ja Vieno Salon säätiö jakoi perinteisen apurahan 46 urheilijalle sekä kahdelle joukkueelle 12 lajista. Lisäksi säätiö jakoi TUL100-juhlavuoden erikoisapurahaa seitsemälle urheilijalle viidestä eri lajista.

TUL–JHL-apurahaa jaettiin kahdeksalle urheilijalle neljästä eri lajista.

Viljo ja Vieno Salon säätiön apurahat

Hiihto

Tino Stenman, Ylöjärven Ryhti

Koripallo

Juuso Salmi, Äänekosken Huima

Lentopallo

Keimolan Kaiku, B-pojat
Enni Saari, C-tytöt, Ylöjärven Ryhti

Luistelu

Sanni Rosendahl, Harjavallan Työväen Urheilijat
Laura Kivioja, Porin Pyrintö
Tilda-Sofiia Oras, Porin Pyrintö

Nyrkkeily

Anton Poropudas, Järvenpään Kehä-Karhut
Anton Embulaev, Lahden Kaleva
Daniel Rantanen, Tampereen Työväen Nyrkkeilijät.
Aleksi Fofanov, Lahden Kaleva

Paini

Roberta Luostarinen, Järvenpään Voimailijat
Markus Sihtola, Ylä-Tikkurilan Kipinä
Kasperi Kauhanen, Porvoon Weikot
Jimi Ahola, Vaasan Toverit
Antti Haanpää, Järvenpään voimailijat
Juho Pahikainen, Haukiputaan Heitto
Toni Ojala, Helsingin Haka

Painonnosto

Eetu Leinonen, Rovaniemen Reipas
Anton Seppä, Lohja-Lifting

Pyöräily

Matias Ahtosalo, Korson Kaiku
Anniina Ahtosalo, Korson Kaiku
Niko Heikkilä, Ounaksen Pyörä-Pojat

Taekwondo

Mira Sjövall, Black Eagle Taekwon-Do Tampere
Jukka Holmén, Black Eagle Taekwon-Do Tampere

Uinti

Roope Paatos, Raision Urheilijat
Ida Hulkko, TaTU Tampere
Ronny Brännkärr, Kemin Työväen Uimarit

Voimistelu

Minetit, Joukkuevoimistelu, Tampereen Sisu
Assi Johansson, Rytminen voimistelu, Voimistelu- ja Urheiluseura Elise
Patrick Palmroth, Telinevoimistelu, Tampereen Sisu

Yleisurheilu

Taika Koilahti, Turun Weikot Yleisurheilu
Arttu Korkeasalo, Lielahden Kipinä
Veera Pudas, Veitsiluodon kisaveikot
Kerttu Latvala, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Katri Gauriloff, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Janette Hanski, Karhulan Urheilijat
Oskari Lehtonen, Nurmijärven Yleisurheilu
Erin Karjalahti, Nurmijärven Yleisurheilu
Marcus Kytölä, Nurmijärven Yleisurheilu
Jermu Tarkiainen, Hyvinkään Seudun Urheilijat
Eero Ahola, Porin Yleisurheilu
Henriikka Könönen, Kuivasjärven Aura
Daniel Ofosu, Turun Weikot Yleisurheilu
Panu Tirkkonen, Keiteleen Kunto
Venla-Nora Nirkkonen, Turun Weikot Yleisurheilu
Mette Baas, Veitsiluodon Kisaveikot
Nisula Ella Helena, Kuivasjärven Aura

Viljo ja Vieno Salon säätiö / TUL100-apurahat

Judo

Pihla Matikainen, Maskun Tempo

Luistelu

Harri Levo, Oulun Tarmo

Paino

Elias Kuosmanen, Helsingin Haka

Voimistelu

Jouki Tikkanen, Rekolan Raikas

Yleisurheilu

Jaakkola Aleksi, Vehmaisten Urheilijat
Milja Thureson, Turun Toverit
Samuli Eriksson, Salon Vilpas

TUL–JHL-apurahat

Painonnosto

Robert Pirkkiö, Rovaniemen Reipas
Kirsi-Marja Mukkala, Rovaniemen Reipas
Anette Kirkanen, Rovaniemen Reipas
Ronja Leppiaho, Rovaniemen Reipas
Meri Ilmarinen, Lohja-lifting

Pyöräily

Tomas-Casimir Niemi, Tampereen Yritys

Voimistelu

Venla Niemenmaa, Tampereen Sisu

Yleisurheilu

Sonja Stång, Kuivasjärven Aura